
Važan dio očuvanja naših ugroženih vrsta ptica je osvješćivanje lokalne zajednice o specifičnim prijetnjama s kojima su suočene populacije tih jedinstvenih bića.
Takav je slučaj i na primjeru “malenog hrvatskog albatrosa”, kako se u narodu ponekad naziva gregula (Puffinus yelkouan) te njen nešto krupniji srodnik kaukal (Calonectris diomedea). To su jedine vrste ptica iz reda cjevonosnica (Procellariiformes) koje se gnijezde u Hrvatskoj, i to samo na udaljenim otočićima, prije svega kod Lastova i Visa.

Udruga Biom je od 2010. godine angažirana na njihovom očuvanju te prati stanje i brojnost gnijezda, otklanja prijetnje poput crnih štakora i prati kretanje tih ptica u cilju zaštite područja na kojem žive.
Kako bi temu cjevonosnica predstavili na drugačiji i mlađim generacijama zanimljiv način, naš edukacijski tim osmislio je radionicu u obliku escape rooma, koja je održana krajem travnja na otoku Lastovu s učenicima 5., 6., i 8. razreda OŠ Braća Glumac, te početkom svibnja na otoku Visu za učenike 5. i 8. razreda OŠ Vis.

Prateći niz tragova i proučavanjem pronađenog materijala, učenici su učili o putovanju svoje ptice, gregule Grega ili kaukalice Kali, prema otoku na kojem se gnijezdi, kao i o prijetnjama i preprekama sa kojima se u tom razdoblju susreće. Escape room koncept ih je potaknuo da razmišljaju o svakom idućem koraku, kako onome koji će sami napraviti, tako i onome koji čeka njihovu pticu.

Pored toga, radionicom “Čudesni svijet ptica”, održanoj 1. svibnja na festivalu Kalanko u Komiži na otoku Visu, koji je ove godine doživio svoje drugo izdanje, približili smo svijet morskih ptica najmlađim žiteljima ovog pučinskog otoka.

Igra gađanja meta u obliku papirnatih čaša, kojom su djeca pokušavala “ukloniti” štakore koji prijete mladom ptiću i odraslim pticama gregule i kaukala, pokazala se kao pun pogodak! Djeca su s velikim uzbuđenjem i željom da pogode metu razvijala svoje vještine ciljanja i bacanja, ali i istinski pokazala želju da zaštite mladog ptića. Svaki pogodak bio je proslavljen, a nagrada u obliku bedža kaukala dočekana je s osmijehom. Ovu igru osmislili su Melanie Monjanel iz Francuske i Zulfu Fajarli iz Azerbajdžana tokom svog volontiranja u Biomu prošle godine u sklopu programa Europske snage solidarnosti.

U provođenju radionica u OŠ Braća Glumac na Lastovu značajno nam je pomogla suradnja i podrška djelatnika Javne ustanove Park prirode Lastovsko otočje, posebice Brune Đuković i Željane Pnjak Frlan. Također, organizaciju radionica podržale su i olakšale ravnateljica OŠ Vis Anela Borčić i ravnateljica OŠ Braća Glumac na Lastovu Vedrana Ortika Medini. Za poziv na sudjelovanje na festivalu Kalanko zahvaljujemo Teni Gorjanović Rajevski, direktorici Turističke zajednice Grada Komiže i Filipu Prelecu iz Geoparka Viški arhipelag, koji su podržali ideju održavanja radionice od samog začetka.
