
Zarastanje pašnjaka prijetnja je bioraznolikosti u cijelom obalnom i planinskom dijelu Hrvatske. To je slučaj i na kvarnerskim otocima, a kako bi se oni očuvali, potrebno je započeti s potrebnim mjerama očuvanja što je prije moguće.
S ciljem poticanja revitalizacije zaraslih travnjaka na kvarnerskim otocima i šire, 19. i 20. svibnja 2025. godine na otoku Cresu održana je radionica koja je imala za cilj prenijeti znanje i iskustvo vezano uz obnovu krških travnjaka stečeno kroz projekt Dinara back to LIFE, u okviru kojeg su provođene aktivnosti obnove travnjaka na oko 180 ha dok je na dodatnih petstotinjak hektara pokrenuta ispaša mješovitim stadima kao metoda za njihovo bolje održavanje i usporavanje zarastanja. Projektne aktivnosti implementirane su od 2020. do 2023. godine u suradnji s projektnim partnerima Hrvatskim šumama d.o.o., Agronomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu te Lokalnom akcijskom grupom “Cetinska krajina”.
Na radionici su prisustvovale djelatnice Javne ustanove “Priroda” iz primorsko-goranske županije, Javne ustanove “Park prirode Učka”, predstavnici grada Cresa i općine Baška, predstavnici Udruge Pramenka i lokalne poljoprivredne zadruge PZ Cres, voditelj otočne razvojne agencije s Cresa OTRA, predsjednica Udruge Društvo “Naša Djeca” s Malog Lošinja, predstavnica Udruge pčelara KUŠ CRES – MALI LOŠINJ, predstavnici Hrvatskih šuma iz Uprave šume podružnica Buzet, predstavnici Zavoda za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije i predstavnice Uprave za potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju Ministarstva poljoprivrede šumarstva i ribarstva.

Radionicu je organizirala Udruga BIOM u okviru projekta LIFE SUPport koji ima za cilj očuvanje posljednje populacije bjeloglavih supova u Hrvatskoj, koja se nalazi na kvarnerskim otocima. Očuvanje bjeloglavih supova usko je povezano s očuvanjem pašnjaka jer se na njima hrane, a upravo su uginule ovce glavni izvor hrane za supove. Na ovom području suživot bjeloglavih supova i ovčara traje više od 1000 godina.
Prvi dan radionice sudionici su na terenu posjetili dvije lokacije na kojima su provedene aktivnosti obnove zaraslih travnjaka od strane poljoprivredne zadruge s otoka Cresa i lokalnih stočara te su čuli na koji način su površine obnovljene, s kojim problemima su se suočavali te koje tehnike su korištene prilikom obnove na Dinari. Tijekom projekta na Dinari, Udruga BIOM intenzivno je surađivala s lokalnim stočarima kako bi odabrane lokacije za obnovu bile one koje su najpovoljnije za stočare i poticale očuvanje ekstenzivnog stočarstva dinarskog područja.

Drugi dan predstavnici Udruge BIOM održali su niz predavanja kroz koje su predstavljeni projekti “LIFE SUPport” i “Dinara Back to LIFE” te su prezentirane tehnike obnove travnjaka na Dinari – ručno uklanjanje drvenaste vegetacije, ispaša mješovitim stadima te kontrolirano paljenje. Prezentirano je i stanje travnjaka na kvarnerskim otocima, ustanovljeno daljinskim istraživanjima u sklopu projekta “LIFE SUPport”. Na kraju radionice održana je rasprava na temu potreba i mogućnosti obnove travnjaka kvarnerskih otoka.
Postoji velika potreba za čišćenjem zaraslih površina travnjaka na Cresu koji bi se koristili kao pašnjaci i tako doprinosili očuvanju ovčarstva, a čemu je glavna prepreka nedostatak financijskih sredstava i otežana dostupnost izvora financiranja ovakvih aktivnosti. Istaknut je problem zahtjevne administracije te postojećih potpora u poljoprivredi koje u dijelu održavanja travnjaka ne prate potrebe kvarnerskih stočara. Stočari otoka Cresa osim problema sa zaraslim pašnjacima, ističu borbu s divljim svinjama i jelenima lopatarima kao razloge odustajanja od stočarstva zbog šteta na stadima, smanjena dostupne ispaše za ovce kao i rušenja suhozida i ograda.

Zaključci ipak ohrabruju jer je prepoznata potreba za međusektorskim pristupom i poboljšanom komunikacijom između svih relevantnih dionika u prostoru (stočari, lovci, turistički djelatnici, šumari, udruge te predstavnici nadležnih ministarstava za poljoprivredu i zaštitu prirode) kako bi se zajedno krenulo ka rješavanju izazova koji bi trebali osigurati opstanak ovčarstva na kvarnerskim otocima a s njim i bjeloglavih supova.