Komentari Bioma na VE Lički Medvjed

Vjetroelektrane utječu na gubitak staništa za orlove koje gnijezde u krugu od 20 km

Položaj zahvata u odnosu na područja ekološke mreže (izvor: Studija utjecaja na okoliš za VE Lički medvjed)

Studiju o utjecaju na okoliš vjetroelektrane VE Lički Medvjed, instalirane snage do 510 MW, Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije uputilo je na javnu raspravu u trajanju od 5. veljače 2025. godine do 7. ožujka 2025. godine. Ta vjetroelektrana trebala bi biti smještena na području Otočca u Ličko-senjskoj županiji, u neposrednoj blizini Nacionalnog parka Plitvička jezera.

Sudeći prema informacijama iz studije, zaključujemo da je planirani zahvat VE Lički Medvjed značajno negativan za prirodu s obzirom na izrazito vrijedno područje u kojem se planira graditi. Na to jasno ukazuje nedavno izrađene Karte osjetljivosti prostora RH na razvoj solarnih i vjetroelektrana .

Rasprostranjenost čopora u Natura 2000 području od 2019. do 2021. godine (izvor: Studija utjecaja na okoliš za VE Lički medvjed)

Planiranim zahvatom dogodit će se izravan gubitak gotovo 200 ha šumskog staništa minimalno, na što ukazuju i najnovija znanstvena istraživanja temeljem kojih izračun površine staništa na koji se utječe izgradnjom vjetroelektrana u šumskim staništima iznosi u prosjeku 4.3 hektara po MW. Ovaj projekt time bi devastirao više od 2000 ha staništa važnog za brojne ciljne vrste područja ekološke mreže i zaštićenih područja u neposrednoj blizini.

Nadalje, podaci prikupljeni tijekom monitoringa surog orla od strane Udruge Biom potvrđuju gniježđenje surog orla unutar područja gdje se planira zahvat. Najnoviji znanstveni radovi ukazuju (Maynard et al. 2025) da vjetroelektrane utječu na gubitak staništa za orlove koje gnijezde u krugu od 20 km. Uz par u Sjevernom Velebitu, taj par je jedan od dva najjužnija preostala para surog orla u Hrvatskoj. Ostali su nestali što je posljedica kombinacije faktora – učestalog trovanja divljih životinja, trovanja olovom, gubitka i fragmentacije staništa.

Uprava za zaštitu prirode te Zavod za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije kroz rad savjetodavnog stručnog povjerenstva u postupku procjene utjecaja na okoliš vjetroelektrane VE Lički Medvjed izložili su argumente u kojima je jasan stav da je planirani projekt neprihvatljiv za prirodu. Proizvodnja električne energije ne smije ići na uštrb očuvanja prirodnih resursa i bioraznolikosti u tom razmjeru da ugrožava ciljeve očuvanja područja koje je proglašeno zaštićenim upravo iz potrebe da ostanu očuvani. To bi bilo protivno EU Direktivama (Direktivi o staništima i vrstama, Direktivi o pticama), Uredbi o obnovi prirode pa i Strategiji očuvanja bioraznolikosti RH.

Primjedbe Udruge Biom na Studiju o utjecaju na okoliš vjetroelektrane VE Lički Medvjed upućene u javnoj raspravi mogu se pročitati ovdje.