
Europska komisija predstavila je prijedlog zabrane olovnog streljiva i olovnih utega za ribolov predstavnicima EU-a u REACH odboru, nadležnom za provedbu Uredbe o registraciji, evaluaciji, autorizaciji i ograničavanju kemikalija (REACH). Početkom ovog tjedna, Europska komisija napravila je veliki korak prema zabrani olova u lovu, streljaštvu i ribolovu objavom dugo očekivanog nacrta regulative. Na temelju preporuka Europske agencije za kemikalije, prijedlog ima za cilj zaštitu ljudskog zdravlja i okoliša.
Olovo je visoko otrovno i zabranjeno je u benzinu, boji i vodovodnim cijevima u Europi zbog svojih ozbiljnih zdravstvenih rizika. Unatoč tome, još uvijek se svake godine diljem Europe rasprši 44.000 tona olovnog streljiva i olovnih utega za ribolov, trujući divlje životinje, onečišćujući vodu i tlo te ugrožavajući ljude, kućne ljubimce i stoku. Ne postoji sigurna razina izloženosti olovu, a procjenjuje se da je 1.000.000 djece diljem Europe trenutno izloženo opasnosti od olova iz streljiva.
Prijedlog uključuje snažne mjere za smanjenje izloženosti olovu u lovu i ribolovu, značajno smanjujući rizike za ljude, divlje životinje i kućne ljubimce. Sprječavanje divljih životinja i stoke da progutaju čestice olova spriječit će većinu slučajeva trovanja. Zabrana olova u lovu također će zaštititi one koji jedu divljač, uključujući lovce i njihove obitelji, kao i kućne ljubimce koji jedu kontaminiranu hranu. Zabrana olovnih utega za ribolov još je jedan ključni korak, jer štiti ribare od izlaganja i sprječava trovanje labudova, vodenih ptica i drugih vrsta.
Međutim, prijedlog ne nudi učinkovito rješenje za zagađenje olovom koje uzrokuje sportsko streljaštvo. Predloženi slabiji zahtjevi za čišćenje i dugi rokovi omogućit će olovu da ostane u okolišu. Nedostatak ograničenja za metke također izaziva zabrinutost zbog onečišćenja tla i izloženosti ljudi. Osim toga, ove i druge derogacije mogle bi omogućiti ilegalnu upotrebu. Rješavanje tih rupa u zakonodavstvu ključno je za osiguranje učinkovite zabrane.
Barbara Herrero, viša službenica za politiku očuvanja prirode, BirdLife Europe: „Argument za zabranu olova je neosporan. Sigurne, učinkovite i pristupačne alternative već postoje. Ako su zemlje EU-a poput Danske to već učinile, zašto ostatak Europe nije? Nema opravdanja za nastavak trovanja ljudi, prirode i divljih životinja. Vrijeme je da zauvijek uklonimo olovo iz streljaštva i ribolova. Pozivamo predstavnike EU-a da zatvore rupe u zakonodavstvu i podrže potpuni, znanstveno utemeljeni zakon o zabrani za Europu i njezine građane.“
Bolesław Słocinski, voditelj programa Safe Flyways, udruga Biom: “Najnoviji prijedlog Europske komisije ide korak dalje i predviđuje realne prijelazne rokove. Nakon tri godine od trenutka proglašenja zabranit će se u potpunosti korištenje i nošenje olovne sačme, nakon 18 mjeseci lovačkog metka u kalibru većem od 5.6 mm i nakon pet godina lovačkog metka u kalibru manjem od 5.6 mm. Uvest će se ograničenja za ribolovne alate. Već u šest mjeseci od trenutka proglašenja zabranit će se drop-in utezi, u tri godine ostali utezi i žice do 50 g, a nakon pet godina svi ostali utezi.”
U narednim mjesecima, REACH odbor će raspravljati i glasovati o prijedlogu. Nakon što bude odobren, Europski parlament i Vijeće pregledat će nacrt regulative. Ako ne bude prigovora, zabrana olovnog streljiva i utega za ribolov postat će zakon.