“Ako volimo ovu zemlju dovoljno da je očuvamo, moramo je voljeti dovoljno da je proučavamo.”
Aldo Leopold,
pionir zaštite prirode i okoliša
Istraživanje živog svijeta i prirode koja ga okružuje dovelo je do velikog broja novih saznanja, od kojih mnoga upozoravaju na globalne promjene i nagli gubitak bioraznolikosti. Sveobuhvatni gubitci staništa i populacija koje ondje obitavaju mogu se činiti kao nepremostive prepreke, no takvo mišljenje daleko je od istine.
S razvojem tehnologije za masovno prikupljanje i pohranu podataka zaživjeli su projekti građanske znanosti u sklopu kojih svatko može doprinijeti boljem razumijevanju i zaštiti prirode. Terenska opažanja volontera danas se koriste u poboljšanju daljnjih znanstvenih istraživanja i planova zaštite prirode. Ovi vrijedni podaci teško bi se sakupili bez velike pomoći volontera, a dostupni su široj javnosti putem različitih platformi, poput EuroBirdPortala.
Zahvaljujući volonterskim naporima, znanstvenici su uspjeli:
- Zabilježiti promjene u gniježđenju ptica uzrokovane klimatskim promjenama (Dunn i Winkler, 1999.)
- Pratiti nagle poraste i nagle padove populacija ptica (Hochachka et al., 1999.)
- Proučavati razlike koje stanište i dostupna hrana ima na različite vrste ptica (Koenig et al., 2009.); (Hames et al., 2002.)
- Definirati rijetke vrste nekog područja i poboljšati njihovu zaštitu (Backstrom et al., 2023.)
Suradnja i komunikacija između struke i građana izrazito su važne u očuvanju prirode koju volimo i o kojoj ovisimo. Vaše bilješke i opažanja mogu dati vjetar u leđa našim budućim projektima!
Kako se uključiti?
Osobna opažanja prirode naročito su korisna ako se upisuju u mrežne baze podataka.
Fauna.hr je baza podataka prilagođena za korištenje na području Hrvatske, a djeluje u sklopu šire mreže prikupljanja podataka o životinjama u Europi. Doprinos ovoj bazi podataka moguć je uz pomoć mobilnih telefona putem aplikacije NaturaList.
NaturaList je aplikacija koja na jednostavan način omogućava unose opažanja različitih skupina životinja. Uneseni podaci, kao i podaci drugih korisnika, dostupni su na fauna.hr, dajući uvid u rasprostranjenost i brojnost pojedinih vrsta. Aplikaciju možete preuzeti ovdje:
Osim pojedinačnih opažanja, NaturaList omogućava unos lista opažanja.
Potpune liste, odnosno popisi svake vrste viđene tijekom posjeta nekom području, predstavljaju najkorisniji oblik podataka. Koristeći se podacima prikupljenim na ovaj način znanstvenici mogu doći do novih spoznaja o ponašanju, ekologiji i kretanju ptica.
Dostupni su vodiči za lakšu instalaciju i korištenje aplikacije.