Preserving wet meadows for birds and plants at Lake Vrana

Puni naziv projekta:

Preserving wet meadows for birds and plants at Lake Vrana

Trajanje:

studeni 2018. – svibanj 2020.

Ukupna vrijednost:

25.582,00 €

Sredstva osigurana za aktivnosti Udruge Biom:

Zaklada EuroNatur: 24.282,00€

Nositelj:

Udruga Biom

Partneri:

Javna ustanova Park prrode Vransko jezero

Ciljevi projekta

Restauracija i održavanje vlažnih livada u Parku prirode Vransko jezero s naglaskom na obnovu njihovih ekoloških funkcija koje su važne za ptice

Izrada plana upravljanja vlažnim livadama na području Parka prirode Vransko jezero

Uvođenje održivog upravljanja vlažnim livadama potičući suradnju s dionicima i volonterima

Projektni sažetak 

Vransko jezero je jedno od najvećih vlažnih područja istočne obale Jadranskog mora, od iznimne važnosti za bioraznolikost kao zimovalište za brojne vrste rijetkih i ugroženih ptica i kao područje rijetkih staništa trščaka, muljevitih obala i poplavnih livada. Vlažne livade rijetko su stanište na Mediteranu, ali i unutar Vranskog jezera, gdje ipak prevladavaju slatkovodna staništa, trščaci i šikare.

Najveću prijetnju očuvanju vlažne livade uzrokuje njezino zarastanje u trsku i raznu drvenastu vegetaciju (konopljika, drača, tamaris). Budući da se izumiranjem stočarstva livada sve rjeđe koristi za ispašu stoke proces zarastanja je ubrzan. Stočarstvo je tradicionalna djelatnost i jedan od najučinkovitijih načina kojima se održavaju travnjaci i njihova bioraznolikost, a iako više ne susrećemo stoku, u ljetnom razdoblju su česti prizori turističkih tura s konjima u obilasku jezera.

Cilj projekta „Preserving wet meadows for birds and plants at Lake Vrana“ je restaurirati vlažne livade na Vranskom jezeru i vratiti im ekološke funkcije kojima pridonose biološkoj raznolikosti.

Zarastanje livade kontroliralo se metodom kasne košnje čime se ujedno i širila površina livade, uklanjajući one dijelove koji su počeli zarastati u mladu trsku i drugu nepoželjnu vegetaciju. Za ovo stanište primjenjujemo kasnu košnju čime omogućavamo prirodno rasijavanje prisutnih vrsta i njihovo dugoročno zadržavanje na staništu i izbjegavamo ometanje ptica preletnica koje tu livadu najviše koriste tijekom proljetne i jesenske seobe.

Kao najznačajnija biljna vrsta je prepoznat livadni procjepak Chouardia litradierei i naš je cilj dugoročno povećati potencijalno stanište i broj jedinki te vrste. Kroz provedbu projekta je kao značajna vrsta prepoznat i Allium telmatum, vrsta divljeg luka opisana tek 2009. g. i poznata tek s nekolicine lokaliteta u Sjevernoj Dalmaciji te se projekt prilagođava i očuvanju te vrste zaobilaženjem jedinki pri košnji. 

Kako bi se osiguralo dugoročno upravljanje, temeljem stečenog iskustva restauracije izrađen je plan upravljanja vlažnim livadama vranskog jezera. Plan upravljanja propisuje ne samo restauracijske aktivnosti već i popratne aktivnosti uključivanja lokalne zajednice, razvoja programa sa lokalnim stočarima u očuvanju ovog važnog staništa.

Materijali i publikacije

Klikni za pregled


Provedba projekta osigurana je sredstvima zaklade EuroNatur te Javne ustanove Park prirode Vransko jezero.