Obnovljene lokve i bunari na Dinari

Još uvijek traje projekt Still water revival koji za cilj ima obnoviti zapuštena vodena tijela na području Biokova, Dinare, Sjevernog Velebita i Učke.

  • 05.04.2024.

Poput malih oaza, lokve i bunari dragocjena su mjesta koja, osim što osiguravaju izvor pitke vode usred surovog krša, omogućuju život mnogim vrstama. Upravo vodozemci i neki kukci cijeli ili dio svog razvojnog ciklusa prolaze upravo u malim slatkovodnim ekosustavima na kamenjaru. Prolazeći dinarskim područjem, nerijetko se dogodi da bunari ili lokve nose svoja nazivlja uz koja se veže posebna priča i odnos mještana. Osim što služe za opskrbu vodom blagu koje tu dolazi, oni su i svojevrsni spomenici tradicijske gradnje.

U želji da vam pokažemo kako je Dinara dobar domaćin bogat životom i čiji su vodeni ekosustavi neprocjenjivi, predstavit ćemo što smo sve s partnerima obnovili i kako.

Obnovljene lokve i bunari

Lokva kod Budiše

Lokva je nastala u iskopu šljunka u suhopolju koje je nastalo prirodnim nanošenjem šljunka tj. erozijom dinarskih stijena uslijed kiše, snijega i smrzavanja vode u pukotinama. Ljudi su ovaj šljunak koristili kao građevinski materijal kojeg su kopali i tako u prostoru stvorili brojne depresije. Ovaj šljunak nije čist već ima dosta primjesa gline koja se na blagom nagibu ispire i taloži u dnu depresija te je tako nastala i ova lokva. Ovu lokvu dodatno održava gaženje i ispaša velikog broja ovaca, koza i magaraca.

Mala lokva u Malom suhopolju

Nalazi se u malom suhopolju, u blizini velikog Ježevićkog suhopolja u prirodnoj depresiji s glinastim vodonepropusnim slojem. Kako je ova depresija vrlo plitka, lokva bi presušila prije ljeta te joj je bila potrebna obnova, odnosno produbljivanje i nanošenje novog sloja gline. 

 

Velika lokva u Malom suhopolju 

Ova lokva je veća od susjedne i dublja, u prirodnoj je depresiji s glinastim vodonepropusnim slojem. Tijekom ljeta može držati vodu, no kad ne bi bilo oborina, životinje koje ju koriste bi ju vrlo brzo ispraznile. 

Muljika 

Za vrijeme volonterskog kampa s udrugom Dragodid i ESS volonterima započelo je iskapanje nove lokve na lokalitetu Muljika, na širem području Matkovine. Lokva koju se tada iskopala, kasnije se produbila i i proširila kako bi imala veću zapreminu i mogla duže držati vodu. Na kraju se glina koja je izvađena tijekom kopanja utabana po njenim rubovima kako bi tijekom budućih prvih kiša ojačala vodonepropusni sloj lokve. Nakon obnove, lokva je sada velika oko 6 metara i duboka oko 70-80 cm i dobro drži vodu. Moguće ju je još proširiti i produbiti u budućnosti.

Varvodića lokva (Rože-Voštane)

Urušenja potaknuta rastom novih stabala unutar i oko lokve, divljač koja gazeći pokušava doći do vode, ali i zub vremena počeli su  smanjivati vodenu površinu lokve. Konačni rezultat tog višegeneracijskog procesa vidio se u grmovima kupine koji su je opasavali i gomilom otkotrljanih kamenja ili urušenih zidova. Lokva je obnovljena u jesen 2023. za vrijeme volonterskog kampa kojeg je organizirala udruga Dragodid. Vrijedne ruke volontera očistili su okolnu vegetaciju, presložili kamen i učvrstili zidove i okolne, kao i pristupne dijelove.

Bunar Pekasova draga

Ovaj bunar obnovljen je kroz volonterski kamp u jesen 2022. godine, a najviše koriste divlje životinje i stočari u prolazu dok sele ovce, koze i konje na ljetnu ispašu prema Martinovim košarama. Obnovom i izgradnjom pristupnih polica, odnosno stepenica u lokvu, osiguran je pristup životinjama čak i kad je razina vode niska te je gotovo u potpunosti uklonjena mogućnost utapanja divljih životinja. Osim toga, počišćena je vegetacija do prilaza bunaru i iskopani su nanosi zemlje i kamenja iz bunara. 

Bunar Kovačevac 

Bunar Kovačevac je obnovljen zajedno s volonterima za vrijeme suhozidnog kampa Ježević 2022. Nekada davno, mještani su primijetili da se u toj depresiji skuplja voda u vrijeme kiša pa su u sredini iskopali i suhozidnom tehnikom obložili bunar, no vremenom se on urušio i zatrpao. U nekoliko radnih akcija, obnovili smo ga, očistili zemlju, izvukli veliko kamenje, posložili okvir bunara koji će ga čuvati od urušavanja. Također, s nekoliko većih pločastih  kamenova napravili smo pristupnu stazu u slučaju velike vode i blata. Naime kako se bunar kod većih kiša i topljenja snijega prelijeva vodom te se formira lokva oko samog bunara i nakon vraćanja vode u sam bunar još tjednima ostaje blato što otežava životinjama i ljudima pristup bunaru.

Bunar u Čubricama 

Ovo je veliki i duboki suhozidni bunar koji se nalazi u prirodnoj depresiji ispod planinskog sela Čubrice. Bunar su napravili mještani u podzemnom toku te je dubok oko četiri metra no tijekom vremena se krenuo urušavati i zarastati. S obzirom da bunar i dalje drži vodu, a nije imao siguran pristup i sporadično je posjećivan, zub vremena ga je nagrizao najviše tamo gdje se nije vidjelo, pod vodom. Očišćeno je raslinje, a zatim se pristupilo kritičnim dijelovima bunara: uklanjanje cijele jedne stranice bunara i njeno pomicanje prema van kako bi se smanjio nagib zida i opterećenje. Nakon što je saniran podzid, izbačen je sav materijal iz bunara, presloženi su dijelovi te se prionulo gradnji, ovaj put sa stepenicama, jer je ovaj duboki bunar ljeti predstavljao klopku za životinje.