
U Biomu vjerujemo da prirodu najbolje štitimo kada djelujemo zajedno – građani, udruge, tvrtke i institucije. Upravo jedna takva suradnja dogodila se ovog proljeća, i drago nam je podijeliti s vama ovu priču.
Zabrinuta osoba iz okolice Karlovca javila nam se nakon što je primijetila gnijezda pčelarica u glinokopu tvrtke Wienerberger. Pitala se hoće li aktivnosti u tom području ometati ptice tijekom osjetljivog razdoblja gniježđenja.
Pčelarica (Merops apiaster) je ptica selica koja svoja gnijezda radi kopanjem kanala u tlu na kraju kojeg se nalazi komora s gnijezdom. Za gradnju gnijezda obično odabire mjesta na strmijim padinama gdje se odranja zemlja. Gnijezdi se u kolonijama, što znači da se na jednom manjem području može naći puno rupa, odnosno gnijezda pčelarica, a samo gniježđenje traje od svibnja do rujna. Strogo su zaštićena vrsta prema hrvatskom zakonodavstvu, te su zaštićene i Konvencijom o zaštiti europskih divljih vrsta i prirodnih staništa (Bernska konvencija) te EU Direktivom o očuvanju divljih ptica. Sukladno zakonodavstvu Republike Hrvatske, uklanjanje gnijezda svih divljih vrsta ptica nije dopušteno, osim uz posebno odobrenje nadležnog Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije odnosno Uprave za zaštitu prirode.

Brzo smo reagirali – proučili smo fotografije i lokaciju, te se obratili tvrtki s molbom za očitovanjem. Upozorili smo ih i na zakonske odredbe koje štite ptice tijekom gniježđenja.
Odgovor je stigao odmah. Iz Wienerbergera su nas obavijestili da u blizini kolonije neće biti nikakvih aktivnosti sve do kraja rujna, kada se pčelarice već sele prema jugu. Uz to, naglasili su važnost sigurnosti i zamolili da građanima prenesemo da je ulazak u glinokop zabranjen, ali da se ptice mogu promatrati s ruba iskopa – sigurno i bez ometanja.

Dodatno, iz Wienerbergera poručuju da u skladu sa svojim programom održivosti posebno vode brigu i poduzimaju razne akcije vezano za očuvanje bioraznolikosti na svim svojim lokacijama, a i šire. Ovakve priče potvrđuju da zajedničkim djelovanjem možemo puno postići. Hvala svima koji brinu o prirodi – i vidimo se u sljedećoj dobroj priči!