Krenula nova SUP patrola na Kvarneru

I ovoga ljeta naše su volonterske snage na moru, aktivni u zaštiti prirode! Prva postava volontera patrolira morem Kvarnera od prvog dana srpnja i naša SUP patrola bit će svakodnevno na prvoj crti očuvanja bjeloglavih supova sve do 1. rujna.

Naši volonteri prošloga su ljeta svakodnevno obilazili kolonije bjeloglavih supova i sudjelovali u spašavanju supova u nevolji, pomažući djelatnicima Centra za posjetitelje i oporavilišta za bjeloglave supove, što je značajno unaprijedilo napore očuvanja ove vrste koje već niz godina na području Kvarnera provodi Javna ustanova Priroda. Pojava SUP patrole na moru oko kvarnerskih otoka izazvala je veliko zanimanje javnosti i turista, ali i stanovnika lokalnog područja koji su oduvijek bili prvi koji će dojaviti kada primjete da je sup iz gnijezda pao u more. Zahvaljujući SUP patroli, koja je organizirana u sklopu projekta LIFE SUPport, prošle godine zabilježen je rekordan broj poziva centru za pomoć bjeloglavim supovima, kao i najveći broj ptica spašenih od utapanja.

Primarna uloga volontera SUP patrole na moru je edukacija brodara, turista i ostalih korisnika plovila koji se nađu ili će se naći u blizini kolonija bjeloglavih supova, a u tome im pomaže i letak posebno izrađen u svrhu informiranja. Cilj svih ovih aktivnosti je smanjenje, najčešće nenamjernog, uznemiravanja ptica na kolonijama.

Tko su volonteri ovogodišnje SUP patrole? 

Stjepan Gržančić je student vizualnih komunikacija i grafičkog dizajna na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci te strastveni fotograf, a u ljeto prošle godine mjesec dana je volontirao u SUP patroli.

Prošlogodišnje volontiranje u svakom je pogledu ispunilo njegova očekivanja vezana uz SUP patrolu, te se zbog toga prijavio i ove godine. Specifična iskustva i vještine koja je stekao, poglavito hvatanje supova i postupanje nakon spašavanja, smatra posebno dragocjenim te se nada da će imati prigodu ne samo ponovo ih primijeniti, već i unaprijediti.

Pritom je sudjelovao u distribuciji lijekova bolesnim životinjama te dodataka prehrani (minerala i vitamina) zdravim jedinkama prema uputama veterinara, pomagao pri hvatanju, transportu i pridržavanju životinja tijekom veterinarskih i stručnih pregleda, sudjelovao u spašavanju i zbrinjavanju bjeloglavih supova pronađenih na teško dostupnim mjestima, uključujući stijene i morsku površinu, uspostavljao kontakte s lokalnim zajednicama na obližnjim otocima i širio informacije o radu SUP patrole, dijelio informativne letke i educirao turiste o pravilima ponašanja u blizini rezervata bjeloglavih supova, vodio evidenciju o uočenim i spašenim bjeloglavim supovima, turističkim i privatnim plovilima te distribuciji informativnih materijala.

Pored uobičajenih volonterskih poslova nastojao je, kada god je to bilo moguće, foto i video zapisima bilježiti aktivnosti SUP patrole, naročito same akcije spašavanja.

Tea Županović i Antonio Čanadi

Antonio Čanadi iz Čakovca je student Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Vrlo rado radi sa životinjama, naročito divljim, zbog čega voli sudjelovati u ovakvim projektima te se dodatno educirati o divljim životinjama i javnom zdravstvu. Prije nekoliko godina počeo je volontirati na različitim lokacijama, od Splita, planina Like, Gorskog Kotara i Istre do grada Brna u Češkoj.

Tako se prošle godine prijavio za SUP patrolu i proveo ljeto volontirajući u našoj maloj mornaričkoj patroli za očuvanje bjeloglavih supova, a ovoga ljeta čakovački mornar ponovno uskače u čamac kojim će patrolirati kvarnerskim otočjem obilazeći kolonije hrvatske populacije ove ugrožene vrste ptica. 

Za Biom je volontirao u sklopu projekta “LIFE against bird crime”, pri čemu je obilazio lovišta u kasnim satima u svrhu sprječavanja krivolova prepelice. Potom, volontirao je u sklopu projekta “Eastern Adriatic Monk Seal” na čišćenju plaže otoka Žuta u cilju osiguravanja staništa za sredozemnu medvjedicu na Jadranu. Također, volontirao je na ornitološkom kampu Učka, sudjelovao u međunarodnom zimskom prebrojavanju ptica vodarica (IWC) te monitoringu gačaca. Pored toga, sudjelovao je i u akciji “Bioblitz VISIBABA” koju je organizirala Javna ustanova Međimurska priroda s ciljem prikupljanja što većeg broja opažanja visibabe u Međimurju.

Anja Novković već je jednom volontirala za Biom, u ornitološkom kampu na Učki, a igrom slučaja sada živi u blizini kampa i svakodnevno promatra ptice supove kada dođu na hranjenje i jedre nebom.

Zbog očaranosti supovima prošle je godine za rođendan bila u posjeti Centru za posjetitelje i oporavilištu za bjeloglave supove na Cresu, te se ove godine prijavila za volontiranje u SUP patroli jer želi naučiti još više i pridonijeti očuvanju tih čudesnih ptica.

Diplomirala je filmsku i TV montažu na Akademiji dramskih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, instruktorica je ples na svili, bavi se slobodnim penjanjem, članica je alpinističkog društva, bavi se veslanjem, od nedavno aktivnije i jedrenjem. Najviše voli spavati na otvorenom. Živjela je i radila u Kanadi, Meksiku, Peruu, Tajlandu.

Stella Jud iz Crikvenice je vrijedna studentica veterine u Zagrebu koja voli izazove i timski rad. Posebno voli prirodu, more i životinje i uvijek je željna naučiti više o njima. Jedan od najmilijih hobija joj je ronjenje na dah, ali završila je i nekoliko tečajeva za ronjenje s bocama (open water diver, advanced open water diver, enriched air diver). Svakoga ljeta svakodnevno boravi s obitelji na barci oko Krka, a znaju se uputiti i do Prvića i promatrati bjeloglave supove kako lete ili stoje na liticama Glavine. Voli fotografirati, a koristi i opremu za podvodne fotografije.

Prošloga ljeta volontirala je na Cresu mjesec dana i kad je vidjela poziv za ovogodišnju patrolu odmah je shvatila da bi jako voljela ponovno biti dio našeg tima. Iskreno se nada kako će jednog dana biti u mogućnosti baviti se sličnim poslom i smatra da je volontiranje u Biomu savršen korak ka ostvarenju tog sna. 

Ema Mađar iz Karlovca je studentica prve godine diplomskog studija Eksperimentalne biologije, modula Zoologije na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu. U sklopu Udruge studenata biologije – BIUS vodi sekciju za sisavce. Sudjelovala je u organizaciji Simpozija studenata bioloških usmjerenja (SiSB) te držala predavanja i radionice u svrhu popularizacije znanosti. Sretna je što kao dio tima SUP patrole može educirati javnost o zaštiti populacije supova. 

Tea Županović je završila stručni studij računarstva i trenutno radi kao freelance web programer pa tako slobodnije raspolaže svojim vremenom. Odnedavno je počela tražiti volonterske akcije po Hrvatskoj i kad je na radiju čula poziv na SUP patrolu – odmah se pronašla u tome! Veliki je ljubitelj životinja i pobornik zaštite okoliša. Smatra da nažalost njen rodni grad Split (ali i ostatak Hrvatske) znatno kasni sa akcijama za popravljanje šteta nastalih u našem okolišu, što zbog klimatskih promjena, što zbog turizma. Ljudi kojima je stalo do takvih tema generalno osjećaju nemoć i demotiviranost zbog manjka inicijativa, vjeruje Tea. U inicijativi SUP patrole vidi priliku da napokon izravno pomogne našem okolišu i da se i sama informira o novim načinima pomaganja u zaštiti prirode. Nada se da bi ova akcija mogla inspirirati i druge krajeve Hrvatske da kreiraju slična volontiranja.

Nikolaj Makuc iz Bleda u Sloveniji je student 3. godine veterinarske medicine. Ima položen ispit za prstenovanje ptica B kategorije prema slovenskim pravilima (što omogućava prstenovanje gnjezdarica na gnijezdu). U Hrvatskoj je volontirao više puta – postavljao je foto-zamke na Velebitu, sudjelovao u prstenovačkom kampu na Učki, kao i na deratizaciji Lastovskog otočja. Zaključio je da mu upravo volonterski program na Cresu omogućava da spoji svoju ljubav prema moru, prirodi i pticama.

Gita Gluhak Magdić studira na smjeru Znanosti o okolišu na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu (i u potrazi je za studentskim poslom). Volontira u brojnim aktivnostima Bioma (Zimsko prebrojavanje ptica vodarica (IWC), monitoring velike ušare 2024. i 2025. godine, monitoring bjeloglavog supa, radionica vrane – darovite ptice, noćna wildlife tura). Sudjelovala je i u monitoringu kolizija ptica sa staklom, koji je osmislila i provela sekcija za mlade “Primar” udruge Biom. Trenutno je jedna od voditeljica Primara. Smatra da su klimatske promjena i njima uzrokovano masovno izumiranje, koje se trenutačno odvija, najveći problem današnjice.