Članovi Bioma na Krku doznali zašto elektrokucija prijeti supovima i kako pomoći

Za destinaciju tradicionalnog izleta članova Udruge BIOM ove je godine odabran Krk, jedan od otoka kvarnerskog arhipelaga gdje obitava posljednja populacija bjeloglavog supa u Hrvatskoj. Upravo zbog važnosti tog područja za očuvanje ove ugrožene vrste ptica, čime se Biom zajedno s ostalim projektnim partnerima bavi u sklopu višegodišnjeg europskog projekta LIFE SUPport, poveli smo motiviranu skupinu naših članova da se educiraju o prijetnjama s kojima su supovi suočeni.

Tako su uz promatranje ptica članovi dobili priliku educirati se o našoj najvećoj ptičjoj vrsti i ugrozama njenom opstanku. Pritom se može posebno izdvojiti elektrokucija, a u praćenje ove prijetnje mogu se uključiti i obični građani te na taj način značajno doprinijeti očuvanju ove vrste.

Promatranje ptica na jezeru Ponikve na Krku

Na izlet smo krenuli ranom zorom 10. svibnja iz Zagreba i već nas je na Krčkom mostu pozdravilo jato bijelih čiopa. Autobusom smo stigli na otok, gdje nas je već vrijedno čekala ekipa iz priobalja, a naš prvi cilj bilo je jezero Njivice. Šetnjom do jezera pjevom su nas častili slavuj i crnokapa grmuša. Vrijeme nam je bilo toplo i ugodno, a jezero čisto s ponekim lokvanjem. Pogledali smo simpatične ćubaste gnjurce i elegantnu ženku eje močvarice kako jedri nad trskom. Ptičje društvo na jezeru, nažalost, nije bilo mnogobrojno, ali imali smo sreće da su s nama bili iskusni kvarnerski ptičari koji su nas odveli na njima draže jezero.

Na putu do jezera Ponikve iz grmlja nam je društvo pravila bjelobrka grmuša, karakteristična i česta vrsta priobalja. Na samom je jezeru bilo živo: plivale su glavate patke, patke njorke, liske, mali gnjurci, a posebno nas je oduševio par ušatih gnjuraca u svom prekrasnom svadbenom ruhu. Na putu do autobusa mogli smo uživati u letu i pjevu pčelarica, a za kraj smo uspjeli dešifrirati i udaljenu siluetu zmijara.

Dubravko Dender govorio je o aktivnostima ublažavanja prijetnji bjeloglavim supovima

Edukativni dio izleta odvijao se u prekrasnom ambijentu drevnog gradića Vrbnika. Tamo nam je Dubravko Dender, voditelj projekta LIFE SUPport u Biomu, ispričao čime se točno bavi projekt koji za cilj ima poboljšanje uvjeta gniježđenja i preživljavanja posljednje preostale populacije ove veličanstvene vrste u Hrvatskoj. Glavni razlozi zbog kojih je vrsta u Hrvatskoj ugrožena su nedostatak hrane, elektrokucija, uznemiravanje ptića na kolonijama i trovanje (ponajviše olovom iz streljiva i zatrovanim mamcima). Okupljenim članovima Bioma govorio je i o projektnim aktivnostima koje se provode kako bi se te prijetnje ublažile, a populacija dugoročno održala, te potencijalno širila na nekadašnja gnijezdilišta.

Posebno se osvrnuo na problematiku elektrokucije – stradavanja ptica od strujnog udara na stupovima dalekovoda, čiji se utjecaj na bjeloglave supove u sklopu projekta LIFE SUPport nastavio ublažavati koordiniranim radom projektnih partnera Udruge Biom, HEP operator distribucijskog sustava, Javne ustanove Priroda i lokalnih volontera s područja Kvarnera. Najopasnija je ona vrsta električnih stupova kod kojih je mala udaljenost između vodiča. Kod takvih stupova ptica koja sleti na dalekovod zatvori strujni krug jer krilima premosti dva vodiča pod naponom ili dodirne vodič pod naponom i uzemljenje, te tako strada. Postoji nekoliko rasporeda vodiča, a najčešći su oni u obliku game (a), delte (b) i jele(c).

Najčešći oblici električnih stupova

Kod Vrbnika se održao i terensko-prezentacijski dio edukacije članova o problematici elektrokucije, pri čemu su članice Sara Širola i Sigrid Suu Peica ostalim članovima Bioma prezentirale svoj rad na projektu LIFE SUPport.

Članice Bioma Sara Širola i Sigrid Suu Peica prezentirale su volonterski rad na monitoringu elektrokucije

One, naime, i volontiraju na spomenutom projektu i spremno su nam ispričale kako izgleda monitoring elektrokucije ptica te kako se i drugi mogu osposobiti za ovu aktivnost. Prenijele su svoja dosadašnja iskustva, a sudionicima su odgovorile na brojna pitanja i neke od njih možebitno potakli da se u budućnosti pridruže ovoj ili nekim sličnim akcijama.

Zajednička fotografija sudionika godišnjeg izleta članova Bioma