Prije tri godine započeli smo projekt Still Water Revival – Restoring and conserving still water ecosystems of Mediterranean karst mountains s jasnim ciljem: vratiti život slatkovodnim ekosustavima hrvatskih krških planina. Na Biokovu, Dinari, sjevernom Velebitu i Učki, obnovili smo lokve i bunare – dragocjene žarišta za živi svijet i ljude. Ovakvim pristupom ne čuvamo samo bioraznolikost, već i podržavamo održivost života u ruralnim zajednicama. Jer tamo gdje ima vode – život teče.

Bunar Dundović padež nakon obnove, Nacionalni park Sjeverni Velebit
Na krškim planinama voda je rijetkost i najčešće je nalazimo u lokavama i bunarima. Malim, ali vrlo važnim izvorima života. Mnoge od njih djelo su čovjeka, nastale iz potrebe preživaljavanja u surovim uvjetima. U tako suhom okolišu kao što je krš, lokve i bunare bile su ne samo izvor vode za divlje životinje, već i za čovjeka i njegovo ‘blago’. Međutim, za njihov dugoročni opstanak je potrebna briga i održavanje, a kako je sve manje ljudi i „blaga“ u planinama, tako su ovi mali ekosustavi izloženi opasnosti od nestanka. Kroz Still Water Revival željeli smo obnoviti što više lokvi i bunara tamo gdje su najpotrebniji – kako bismo spasili ova dragocjena staništa i nadahnuli druge da učine isto.
Tijekom tri godine rada obnovili smo ukupno 34 mala slatkovodna ekosustava (lokve i bunare) bilo kroz volonterske kampove ili uz pomoć mehanizacije. Kako bismo znali gdje djelovati, krenuli smo od temelja: na sve četiri planine kartirali smo postojeće lokve i bunare, zatim procijenili njihovo stanje prema ekološkim i strukturnim pokazateljima. Na temelju tih podataka proveli smo prioritizaciju – pažljivo birajući ona mjesta gdje bi obnova imala najveći učinak za očuvanje bioraznolikosti i podršku stočarstvu. No, obnova je tek prvi korak. Kako bismo osigurali dugoročnu zaštitu ovih vrijednih staništa i omogućili nove projekte u budućnosti, izradili smo plan upravljanja malim slatkovodnim ekosustavima za svaku od uključenih planina.

Obnova bunara Kovačevac, Udruga Biom
Prve aktivnosti projekta započeli smo na Dinari, a zatim isti pristup – od kartiranja, procjene stanja i prioritizacije do izrade plana upravljanja – primijenili i na preostalim trima planinama: Biokovu, sjevernom Velebitu i Učki. Kako bismo osigurali dugoročnu skrb o obnovljenim vodenim tijelima, aktivno smo uključili lokalne zajednice kroz program čuvara lokvi, proveden u posljednjoj godini projekta na sva četiri područja. U program su se uključile škole s Dinare, Biokova, Velebita i Učke. U suradnji s javnim ustanovama, učenici su brinuli o „svojim“ lokvama i bunarima te sudjelovali u edukativnim aktivnostima – učeći o vrijednosti i funkciji ovih ekosustava kroz materijale razvijene upravo za njih. Jer kada djeca uče čuvati vodu, čuvaju budućnost.

Tijekom provedbe projekta pokazalo se da tema obnove i očuvanja lokvi i bunara snažno odjekuje i izvan projektnih područja. Često su nam se javljali pojedinci i organizacije s pitanjem – kako i mi možemo obnoviti svoju lokvu? Pogotovo su ih zanimali tradicijski načini obnove.
Prepoznali smo tu potrebu i krajem 2023. objavili Smjernice za obnovu lokvi i bunara na tradicijski način – dokument koji okuplja naša znanja i iskustva, te daje praktične informacije i prve korake za one koji žele sami započeti obnovu u svom kraju. Uz smjernice, kroz projekt smo izradili i edukativne materijale: kratki video koji prikazuje procese obnove i ljepotu ovih staništa te infografike o njihovoj važnosti i uslugama koje pružaju ljudima i prirodi.
Za kraj – projekt smo zaokružili svečanom završnom konferencijom u Sinju, koja je okupila više od 100 sudionika. S nama su podijelili svoju motivaciju, znanje i želju da ova mala vodena čuda krša ostanu sačuvana – i za prirodu, i za buduće generacije.

Završna konferencija, Udruga Biom
______
Projekt je službeno završio 31. ožujka 2025., a njegova ukupna vrijednost iznosi 664.910 eura. Dio sredstava osiguran je kroz inicijativu Donors’ Initiative For Mediterranean Freshwater Ecosystems, koja prepoznaje važnost očuvanja slatkovodnih staništa na Mediteranu. U provođenju projekta udružile su se organizacije koje upravljaju ovim područjima ili imaju iskustva u obnovi lokvi i bunara: Udruga 4 grada Dragodid, Javna ustanova Park prirode Biokovo, Javna ustanova Nacionalni park Sjeverni Velebit, Javna ustanova Park prirode Učka, Hrvatske šume i Udruga Biom.